''Szczęśliwy jak łosoś'' Anna Kurek - Recenzja książki

,, Dlaczego ciągle nas dziwi, gdy Norweg nie otwiera przed kobietą drzwi, a starsi ludzie fukają z dezaprobatą, gdy ktoś ustąpi im miejsca w autobusie?''

Fragment wpisu z bloga Norwegolożka.com - '' Czy Norwegowie są niegrzeczni?'




,,Szczęśliwy jak łosoś''

Kategoria: Literatura faktu
Seria: --
Wydawnictwo : Wydawnictwo Poznańskie
           Data wydania: 4 kwietnia 2018
         Autor: Anna Kurek
        Cena okładkowa: 36,90 złoty


Opis książki:

Jeśli Norweg jest cały w skowronkach, może o sobie powiedzieć å være en glad laks, co oznacza, że jest zadowolonym łososiem. Nikt nie wie, jak to jest być łososiem, ale wiadomo, że typowy Norweg jest zadowolony z życia.

Typowo norweskie jest samo mówienie o tym, co jest typowo norweskie. Określenie typisk norsk to niemalże marka, z której Norwegowie są niesłychanie dumni.
Z tej książki dowiecie się, że typowo norweskie są między innymi prezenty w postaci szpatułki do sera (norweski wynalazek, który również napawa Norwegów dumą); lęk przed porównaniami z Duńczykami (lub – co gorsza! – ze Szwedami!); a także słynna skandynawska serdeczność, idąca w paradoksalnej parze z dystansem zachowywanym wobec obcych.  

źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4816994/szczesliwy-jak-losos


***



Anna Kurek jest z wykształcenia norwegolożką, która współpracuje z Katedrą Skandynawistyki UAM. Tłumaczka i lektorka języka norweskiego, która w swojej książce zaraża miłością do kraju wikingów, do mroźnej krainy i przedstawia ją z zupełnie innej perspektywy, bo co najważniejsze swojej. ''Szczęśliwy jak łosoś'' to przede wszystkim zbiór interesujących ciekawostek o naszych północnych sąsiadach, ale też pokazuje w jaki sposób powinien zachowywać się turysta, który po raz pierwszy przyjeżdża w tamto miejsce. Książka jest podzielona na kilka części przez co odbiór jest o wiele bardziej przejrzysty, a do tego większość rozdziałów jest wciągająca i zaskakująca. Piszę większość, ponieważ elementy polityki norweskiej nie przypadły mi do gustu, czasami też autorka starała się tak dokładnie wyjaśnić niektóre kwestie, że czytanie się dłużyło. Nie zmienia to jednak pozytywnych uczuć jakie we mnie wzbudziła podczas lektury. Norwegia jest krajem z zupełnie odmienną mentalnością od naszej. My nie tylko stoimy inaczej ekonomicznie, ale również przyjęte przez nas zwyczaje czy tradycje mogą być dla mieszkańców Północy czymś absurdalnym. Interesującą kwestią jest także język norweski. Osoby chcące poświęcić czas na naukę by móc porozmawiać z Norwegiem muszą liczyć się z tym, że w różnych częściach Królestwa Norwegii to samo słowo potrafi brzmieć inaczej. 




Książka Anny Kurek to pigułka najważniejszych informacji o Norwegii, ale nie ma tam sztampowych rozdziałów gdzie znajdziecie historię całego kraju czy dokładne smaczki z życia rodziny królewskiej. To przede wszystkim pozycja jednej z największych wielbicielek Norwegii z jaką miałam okazję się spotkać. Nie jest nudnym podręcznikiem, ale wprowadza Czytelnika w świat, który chce poznać. Mimo różnic między nami a mieszkańcami mroźnych krain Skandynawii, warto otworzyć się na poznawanie nowych kultur, a ta pozycja tylko sprawia, że pragniemy więcej czytać na ten temat, że wnikamy, budzi w nas ciekawość.


Lubicie Norwegię? Może czytaliście bloga autorki zanim wyszła książka? Z przyjemnością poczytam Wasze komentarze.
 Cudownego wieczora! 

   

Komentarze

  1. Ja o Norwegii nie wiem zbyt wiele, więc na pewno dużo ciekawego bym się z tej książki dowiedziała.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

,,Zanim się pojawiłeś'' Jojo Moyes - Recenzja książki

Podsumowanie 2016 roku i plany na 2017

Kulturalna Mapa BOOK TAG wedłu Adaline